🇹🇷

MAİNE COON IRKININ KÖKENİ HAKKINDA MİTLER

Kuzey Amerika'daki en eski ırklardan biri olan Maine Coon, genellikle Maine eyaletinin yerlisi olarak kabul edilir. Maine Coon'un kökeni tam olarak belgelenmemiştir ve hakkında pek çok efsane vardır.

***

Yaygın olmakla birlikte biyolojik olarak imkânsız olan bir efsaneye göre, bu ırk yarı vahşi evcil kedilerin rakunlarla çiftleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Bu inanç ve kedinin görünümü, Maine Coon adının benimsenmesine neden olmuştur.

***

Bir başka yaygın söylentiye göre Maine adı, Fransız Devrimi sırasında Fransa’dan kaçmayı planlayan Marie Antoinette’in Maine'deki Wiscasset'e gönderdiği altı evcil kediden ortaya çıkmıştır.

***

Günümüzde çoğu üretici, bu ırkın önceden var olan kısa tüylü evcil kediler ile denizaşırı orijinli uzun tüylü kedilerin çiftleşmesinden ortaya çıktığına inanmaktadır.

***

New England'ın sert kışlarında hayatta kalabilen iri, kaslı ve sık tüylü kediyi ortaya çıkaran çevre koşullarının neden olduğu doğal ayıklanma olduğu düşünülmektedir.

***

Maine Coon adı yerel olarak ilk kez 1850'lerde Maine eyaletinde geçmiştir. Kedi literatüründe ilk kez 1861'de, “Captain Jenks of the Horse Marines” adlı operada siyah beyaz bir kediden bahsedilerek kayda geçen Maine Coon, Boston ve New York'taki ilk kedi gösterilerinin popüler yarışmacılarından biriydi. “Cosie” adlı kahverengi tekir bir dişi, 1895 Madison Square Garden Gösterisi'nde En İyi Kedi ödülünü kazanmıştır.

Submitted by berna at Thu Nov 18 2021
590
back