🇹🇷

MAİNE COON IRK STANDARTLARI (WCF)

Maine Coon, Amerika'nın yerli uzun tüylü kedisidir. Esas olarak dost canlısı yapısıyla bu cins, yalnızca en güçlü olanın hayatta kaldığı doğal bir seçilim süreci yoluyla gelişmiştir.Maine Coon, büyük kulakları, geniş göğsü, sağlam kemikleri, uzun, sert kaslı, dikdörtgen gövdesi, uzun, akıcı kuyruğu ve püsküllü büyük ayakları olan büyük bir cinstir.Maine Coon, büyük kulakları, geniş göğsü, sağlam kemikleri, uzun, sert kaslı, dikdörtgen gövdesi, uzun, akıcı kuyruğu ve püsküllü büyük ayakları olan büyük bir cinstir.

Vücut

Kaslı, uzun ve geniş bir gövdesi vardır. Genel olarak dikdörtgen bir izlenim verir. Kaslı boyun orta uzunlukta, göğüs kafesi geniştir. Orta uzunlukta bacakları sağlam ve kaslıdır. Pençeleri büyük, yuvarlak ve püsküllüdür. Kuyrukları uzundur ve en azından omuzlara kadar ulaşmalıdır. Pati Tabanı geniştir.

Kafa

Düz hatlara sahip ve büyüktür, kafa kare şeklinde görünür. Elmacık kemikleri yüksektir. Burun orta uzunluktadır. Profil kavislidir. Namlu(çene) karedir . Çene sağlamdır ve üst dudaklar ve burun ile aynı hizadadır.

Kulak

Kulakları geniş tabanlı ve sivrilerek büyür. Dik olarak kafalarından yüksektedirler. Kulaklar arasındaki mesafe bir kulak genişliğindedir. Kulak püsküllerinin olması (vaşak püskülleri) tercih edilir,kulak püsküllerinin boyutu değişebilir kısa ya da uzun olabilir.

Gözler

Gözler büyük, oval, geniş aralıklı ve hafif çekiktir. Göz rengi eşit olmalı ve kürk rengine uygun olmalıdır.

Kürk

Yele hariç, baş ve omuzlardaki kürk kısadır ve sırtta, yanlarda ve ayrıca karın bölgesinde belirgin şekilde uzar. Tüyler yumuşak ve incedir. Yoğun, gevşek bir şekilde düşen üst katman tüyler su geçirmezdir ve arkayı, yanları ve kuyruğun üst kısmını tamamen kaplar. Vücudun alt kısımları ve arka bacakların arkası sadece alt katman kürke sahiptir. Göğüste uzun yelelerin olması tercih edilir.

Submitted by berna at Thu Nov 18 2021
650
back